Kapat

2009PQ1 İsimli Asteroit Dünyaya Yaklaşıyor

“2009 PQ1” İsimli Asteroit Dünyaya Yaklaşıyor!


Bilim insanları tarafından 14 Ağustos 2009’dan bu zamana kadar takip edilen ‘2009 PQ1’ adlı göktaşı, 5 Ağustos’ta Türkiye saatiyle 19.35’te Dünya ile en yakın konuma gelecek.
NASA’nın öngörülerine göre, Dünya’ya yaklaşık 2,7 milyon km uzaklıkta geçecek.
Adı, Dünya’ya yakın asteroit grubu Apollo listesinde yer alan 2009 PQ1’ın Dünya ile çarpışabileceği öngörülmüyor.
2009 PQ1’in bir dahaki sefere 2137’de Dünya’ya yaklaşması bekleniyor.


Asteroit Nedir ?


Asteroit çakıl büyüklüğünden yaklaşık 1,000 km büyüklüğüne kadar değişen kayalık nesne anlamına gelmektedir. Güneşin yörüngesindedirler lakin, boyutları küçük olduğundan dolayı gezegen olarak isimlendirilmezler. Asteroitlerin güneş sistemimizin oluşumundan kalan materyaller oldukları tahmin edilmektedir.
Mars ve Jüpiter’in yörüngeleri arasında uzanan halka şeklindeki bir asteroit kuşağında bulunmaktadır.
Güneş sistemimizde birkaç yüz bin asteroidin var olduğu bilinmektedir fakat çoğunun keşfi henüz gerçekleşmemiştir. Keşfedilmemiş asteroitlerin çoğu, 100km’den daha az boyutlara sahip küçük asteroitlerdir. Bu küçük asteroitlerin bir milyondan fazla olduğu tahmin edilmektedir. Bazı asteroitler gezegenlerin yörüngesinde bulunur yani, asteroit ve gezegenin güneşin çevresinde aynı yolu izledikleri anlamına gelmektedir. Dünya ve diğer birkaç farklı gezegenin böyle asteroitleri bulunmaktadır.


Boyutlarına bağlı olarak bazı asteroitler Dünyanın sonuna neden olabilir!


Pek çoğu geçmişte Dünya’ya çarpmış ve dünyadaki yaşamı kökünden farklılaştırmıştır. Örneklendirirsek ; dinozorların dönemini noktalayan Dünya’ya çarpan bir asteroittir. Aynı şeyin insan neslininde başına gelmesini engellemek için bilim adamları asteroitleri sürekli inceleyip, yörüngeleri ve fiziksel özellikleri hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışmaktadırlar. Eğer bir asteroit dünyaya yaklaşırsa ve yörüngesi biz olursak sonumuz gelebilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: