Kapat

CUMHURİYETİN İLANI

Bayrakları bayrak yapan, üstünde ki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır…. 
ikinci Meşrutiyetin ilanından altı yıl sonra…. 
1914 yılında Birinci Dünya Savaşı başlamıştı… Dört yıl süren savaş sonunda bizimle birlikte savaşa dahil olan devletler yenildiği için bizde yenilmiş sayıldık… 


Şehit kanlarıyla sulanan bu topraklar İngilizler, Yunanlılar, Fransızlar ve İtalyanlar tarafından paylaşılmaya başlanmıştı. 
Üzerinde bulunduğumuz toprakları tek tek harita üzerinde bölüyorlar ve ordularını göndermek için hazırlıklar yapıyorlardı. 
Mondros Mütarekesi, gerekçe bulmak için diplomatik zahmete girmelerine neden olsa da vatan topraklarının işgalinin yolunu dolaylı olarak açmıştı. Bir milleti tarih sahnesinden silme girişimine yol veren mütarekenin imzalanma tarihi, 30 Ekim 1918 idi. 13 Kasım 1918’de, İtilaf Devletleri donanmasının savaş gemileri, Boğaz’da göründü. Devletin karar merkezi, artık savaş gemilerinin topçu namlularının menzilindeydi. İstanbul; boğazı, solgun yaprakların yere döküldüğü bir güz gününde tarifsiz bir kedere büründü.  


Yunan birlikleri, 15 Mayıs 1919’da İzmir rıhtımına İngiliz, Amerikan ve Fransız savaş gemilerinin koruması altına çıktı. İşgal, Yunan 5. Piyade Alayı’nın Alsancak; Efzon Alayı’nın da Pasaport iskelelerine çıkışıyla başladı.İzmir’in işgali, aslında Türk varlığının Anadolu’dan sökülmesi planının uygulamaya konulduğunun işaret fişeğiydi. İzmir açıklarında Yunan kuvvetlerine koruma sağlayan savaş gemilerinden biri de, ABD donanmasının USS Manley gemisi idi.  

Ancak Mustafa Kemal ve arkadaşları buna razı değildi, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a gitti ve ” Tek bir egemenlik var, o da milli egemenliktir, ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır” diyordu… 
İşte o günlerde yakılmıştı özgürlük ateşi… 
Yurdun dört bir yanından gelen ulus temscilcileri ile 23 Nisan 1920 günü Ankara Büyük Millet Meclisinde toplandılar. Meclis Mustafa Kemal Paşa’yı başkan seçti.

 Ve onun önderliğinde kurtuluş savaşı başlatıldı. Yurdun dört bir yanında efeler, dadaşlar, seymenler, herkes bulundukları yörede düşmana karşı koymaya, onları topraklarımızdan kovmaya başladılar… Sakarya’da, Dumlupınar’da kıran kırana savaşlar yapıldı ve asla gözlerini kırpmadan düğüne gider gibi şehitliğe gitti koç yiğitler… Ve nihayet işgal edilen, paylaşılan topraklarımız yeniden düşmanın elinden kurtarıldı… Ve küllerinden yeni bir devlet doğmuştu… Ancak henüz yönetim biçimi belirlenmemişti… Büyük Millet Meclisi 11 Ağustos 1923’de ilk toplantısını yaptı… 13 Ekim 1923’de Ankara başkent olarak kabul edildi. Mustafa Kemal’in uzun süredir kafasında tasarladığı yönetim planını 28 Ekim 1923’de Çankaya’ya çağırdığı arkadaşlarına açıkladı… “Efendiler yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz…” 

29 Ekim 1923 günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan cumhuriyet önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verildi. Meclis önergeyi kabul etti. 

Böylece ülkemizde cumhuriyet yönetimi kuruldu. Atatürk kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. 

Cumhuriyet, 101 pare top atışı ile ilan edildi. 

Ve Allah’ın izniyle ilebet Türkiye varolacaktır!  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: