Kapat

DENİZ’E, SAHİLLERE GİDENLER DİKKAT!

Günümüzde artık insan hayatı o kadar çok tehlike altında ki neye dikkat edeceğimizi şaşırmış haldeyiz… 
İnsan sağlığını tehdit eden kimyasallardan tam kurtulduk derken, gelişen teknoloji ile elektromanyetik dalgaların içinde boğuluyoruz resmen ve daha acısı bunun farkında değiliz. 
Doğal olarak epifiz bezimizin köreldiği veya bilinçli olarak köreltildiği bu çağda, daha sağlıklı düşünemiyor, akledemiyor ve rahat bir beyin işleyişine sahip olamıyoruz. 


Haliyle beynimiz sağlıklı bir şekilde çalışmayınca, orkestra şefi olduğu vücudumuzu da doğru yönetemiyor ve vücudumuzun çalışma prensip sistemleri bozulmuş oluyor. 
Tabi vücudumuzun diğer organlarını direkt etkileyen diğer faktörleri saymıyoruz bile… 
Tüm bunlardan fazlasıyla biyolojik terör kitabımızda bahsetmiştik. 


Şimdilerde ise Doç. Dr. Sedat Gündoğdu’nun ortaya çıkardığı bir konu gerçekten sağlığımızın nasıl tehlike altında olduğunu gözler önüne seriyor. 
Çukuruova Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi Su ürünleri Temel Bilimler Üyesi Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, plastik fabrikalarında kullanılan minik boncuklara benzeyen ve ismine pelet denilen ham maddenin çok enteresandır ki su ortamına karışaka denizlere ve özellikle sahil kumlarına karıştığını iddia ediyor. 
Oldukça şok edici çünkü o sahillerde yaz aylarında ailelerimiz ile tatil yapıyor, rahatça uzanıyor, kendimizi kuma gömüyoruz ve dahası minik çocuklarımız saatlerce o kumun üzerinde oyunlar oynuyorlar. 
Doç.Dr. Sedat Gündoğdu’nun iddiasına göre bir avuç sahil kumunda 200’e yakın plastik hammaddesi bulunuyor… Yanlış duymadınız bir avuç sahil kumunda 200 adet zararlı kimyasal… 


Sayın Gündoğdu’nun ilginç birde benzetmesi var… Pelet ismi verilen bu plastik maddenin adeta bir toksik zehirli bomba olduğunu dile getiriyor… 
Bitmedi… 
Denizlerde bulunan bu zehirli kimyasallar minik minik olduğu için balıkların temas etme veya yeme ihtimali de bulunuyor. E haliyle balıklardan beslenen insanlar, sahil kumlarında olmasa bile balıklar üzerinden geçen toksik kimyasal zehirlere yine maruz kalmış oluyorlar. 
Tübitak projesi kapsamında bir araştırma yapılıyor ve bu araştırma yoğun olarak Doğu Akdeniz sahillerinde yürütülüyor. 


Ve araştırmanın sonucu şok edici… Bu küçük boncukların 5 milimetreden küçük yapıya sahip olması, sahilde oyun oynayan çocukların ağızlarına atmasına da sebep olabileceği söyleniyor… 
Ne kadar hazin  değil mi ? 
Bizler sahillere rahatlamak, şehir yaşantısının stresini atmak, ailemiz, çoluk çocuğumuz ile eğlenmek için giderken, bir yandan da inanılmaz derecede tehlikeli bir ortamda bulunuyoruz ve bunun farkında değiliz. 
Üstelik evlatlarımız saatlerce o kumlarda oynuyor ve bizlerde sürekli o kumlarla temas halindeyiz… 


Sayın Gündoğdu’nun iddiasına göre 1 metre kareye sadece 1 metre kareye 1200 pelet isimli bu zehirli ham madde düşüyor… 
  Yani siz çocuğunuz ile tatile gittiğinizde, çocuğunuzla beraber kumsalda oynadığınızda, 1 avuç kumda yaklaşık 200 adet bu plastik ham maddelerle karşılaşmak durumunda kalabilirsiniz. Ham plastikler de ham petrol kadar tehlikeli ve zararlıdır diyor Doçent Doktor Sedat Gündoğdu…  

Ayrıca bu minik plastiklerin başka bir özelliğide var… Tıpkı mıknatıs gibi denizde bulunan diğer kirleticileri de bünyesinde topluyor… 
Yani sayın Gündoğdu boşuna bomba etkisi benzetmesi yapmıyor aslında… 
Öyle bir madde ki bu pelet, ağır metal, petrol türevleri olan kirleticileri bünyesinde topluyor ve ortaya kanserojen bir yapı ortaya çıkıyor. 
Devletimizin ve sağlık bakanlığımızın bu konuya hızlıca el atarak denetimlere dikkat edeceğinden şüphemiz yok, zira pelet ve diğer atık maddelerin insan sağlığını ne derece tehlikeye attığı ortada… 
Böyle mühim bir bilgiyi bizlerle paylaştığı için Sayın  Doçent Doktor Sedat Gündoğdu’ya da teşekkür ederiz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: