Kapat

Duygularımızı nasıl yönetebiliriz ?

Minik kız gelecekte kötülük kavramı olarak nitelendirdiği duygu ile tanıştığında beş yaşlarında bir caddede annesinin eteğine sarılmış etrafı meraklı gözlerle sorguluyor ve kendine zihinsel oyunlar yaratıyordu. Yaşıtı olduğunu varsaydığı bir çocuğun ona iğrenircesine bir yüz ifadesine takınarak baktığını ve dil çıkardığını anımsıyordu.

     Zaman akışında o anı diğer boyutlarından farklı kılan bir his tatmıştı. Daima somut algıla da tanıklık ettiği duyu reseptörleri ilk kez acı hissiyatını anlamlandıramadığı bir noktada başlatarak vücudunda ki tüm hücrelerineyayıyordu. Şaşkındı. Çoğalarak artan merakının eşliğinde uzun uzun nedenini sorguladığı bu tavır karşısında kendin de hissettiği yersiz eksikliğin, suçluluğa dönüşmesindeki akışla insanların farklılıklar içerebileceğini ve hislerini diğer canlılara yansıtmaktan öte hükmetme bencilliğine kadar soyunabileceği gerçeğiyle yüzleşiyordu.

 Nasıl bir gerçeklikti ki bu bedenine sunulduğunda kabul etmekte aciz kalabilmişti. Oysa kendi dünyasında ret edebildiği yargıları en dipte tutabiliyordu. Fikirlerine ihanet saydığı bu his onu bir süre anda kalmaktan alıkoymuştu. Ancak kaybettiğini imgelediği zaman sürecinde düşünebildiğini fark etmesi ona akıllı bir mahlûk gibi hissettirmişti. Bu sezgi acısını hafifleterekiyileştirmeye koyulmuştu. Ancak sebepli hissiyatların sebepsiz gidişlerini garipsemişti ki içinde tek duygu barındırabilme gücü olmalı diye düşündü. Kendi benliğini şaşırtma kanısına vardı. Şayetiradesinde iyiliği özümler bünyesindetek tutsak onu kılarsayaşamında rastlaşabileceğiacılardansoyutlanabileceğini düşünüyorduki, ruhunuderinlemesineinciten nedensiz kötülüğün yarattığı itimatsızlık ile sonsuza dek baş etmedehşetini yaşmak yerine,hafıza yitimi dair aldığı karar ile hislerini hazmedebileceğine dair umut besliyordu…

Kötülüğün çok yönlülüğü ile yarattığı etki bir miniğin bakış açısında baltalanmaya sebep olmuşken, cinsiyetçilik algısında anoloji yaratmış ve peşin hükümlülük formunu bilinçaltına empoze etmiştir.

Primitif aklıyladahi insanları farklılıkları kapsamında değerlendiren minik, basit indirgemedeiyi ve kötü olarak tasavvur edilebiliyorken, tekâmülünü her daim sürdüren komplo teorisyenlerinin din, dil, ırk, milliyet, etkin köken ve toplumsal konum ayrımcılığıyla sunduğuparodideiyi ve kötü kavramında yaratılan komplikasyonbilinmezliği nasıl stabilkılınabiliyordu. Zira anarşide itaatkâr rolü oynayankargaşa sevicilerin yarattığı meçhuliyet haliriyasetlerini kuvvetlendirirken husb ve kubh manalarında varyasyon amacından başka neye hizmet edebilirdi ki.

 Vargıda geçmişin miniğibugünün piriaslolan şudur ki;duygular ilkellikte gerçeği yansıtırken,zihinsel olgular gelişmişlikte vuku bulmaktadır. İradene hâkim vicdanına esir olmalısın ki doğru yolda ilimle kuşanarak cehaletinden arınabilesin.

Sevgilerimle, Nazlı Aydın.

15.06.2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: