Kapat

GÖKTAŞI NEDİR? METEOR NEDİR? TÜRKİYE’YE METEOR, GÖKTAŞI DÜŞTÜ MÜ?

Son günlerde Türkiye’ye düşmesi ile (Mayıs 2020) gündeme gelen “Meteor Nedir?” ve “Göktaşı Nedir?” soruları oldukça sık sorulur oldu.

Tüm Türkiye dün akşam Trabzon, Artvin, Malatya, Elazığ, Bingöl, Diyarbakır gibi birçok ilden görülen meteor görüntülerini konuşuyor.

Sosyal medyada yayılan görüntülerde bir ışık hüzmesinin hızlı şekilde gökten yeryüzüne indiği ve karayla temas etmesi sonrası büyük bir ışıma meydan geldiği görülüyor. 

Göktaşı ya da meteor, uzay boşluğunda Dünya’nın manyetik alanına kapılarak yörüngede dönmeye başlayan ve bir süre sonra da Dünya yüzeyine düşen sert ve taş benzeri cisimlerin genel ismidir. Uzay boşluğunda milyarlarca gezegen ve irili ufaklı taşlar bulunuyor.

Hatta biz yine göktaşlarının dünyanın hemen etrafında bulunması ile ilgili olarak “Beklenen Kıyamet” temalı bir yazı hazırlamıştık ve yazı da göktaşları temelinde bir kıyamet aksiyonu olabileceğini BURADA yazmıştık.

Bilimsel literatürde bu nesnelere genel olarak kuyruklu yıldız, asteroit veya meteor da denmektedir.

Bu nesneler dış uzaydan herhangi bir gezegene veya Dünya atmosferine girer ve genellikle de yer yüzüne ulaşmadan önce sürtünme kaynaklı olarak eriyerek atmosfere karışırlar.

YILDIZ KAYMASI

Bazen gökyüzüne baktığımızda “yıldız kayması” olarak adlandırdıklarımız aslında bir meteor düşmesidir ve öyle gökyüzünden seyrettiğim hızlarından çok daha hızlı ilerlerler.

Yapılan ölçümlere göre Göktaşları Dünya atmosferine girdiğinde saniyede 20-60 km arasında değişen bir hız ile ilerledikleri görülmüştür.

Atmosferimize girdikleri andan itibaren sürtünme başlar ve bazı kimyasal tepkimelere yol açmasından ötürü haliyle dış yüzeyi ısınmaya başlar.

Isınan ve yoğunlaşan dış yüzen ise nesnenin içerisinde bir basınca yol açar ve bu basınç artıp son raddeye ulaştığında ise patlama olur ve çoğumuzun “ateş topu patladı”  dediğimiz olay da tam olarak budur.

Bilim insanları ise buna kendi aralarında bolit ismini verirler.

Ancak burada bir kavram farklılığı vardır çünkü çok parlak olmayan göktaşlarına değil aksine çok daha parlak ve hatta dikkat çekici bir parlaklık düzeyine erişmiş olanlara bolit ismi verilir.

Yine bazı jeologlara göreyse her göktaşı bolit değildir, bolitler devasa yapıda olanlar ve çarptıklarında krater oluşturabilecek düzeyde olanların isimleridir.

Yani hani şu Ay yüzeyinde gördüğümüz derin çukurlar var ya, hah işte onlara krater deniyor!

BAŞIMIZA TAŞ YAĞIYOR

Tabi tüm göktaşları az önce ifade ettiğimiz gibi yere, Dünya yüzeyine çarpmıyor, pek çoğu da, henüz yüzeye ulaşmadan eriyerek yok olup atmosfere karışıp gidiyor.

Tabi birde bunların arasında “başımıza taş yağacak hocam” sözünün vücut bulmuş hali olan meteor yağmurları var ki onlara da Perseid yağmuru ismi veriliyor.

Büyük gök taşları atmosferde gözlenebilir. Düzenli olarak her sene gerçekleşen meteor yağmurları bulunmaktadır. Bu yağmurlardan en çok bilineni ise Perseid yağmurudur.

Mayıs 2020 ‘de Türkiye’ye düşen meteor (göktaşı) eğer gerçekten düşmüşse, küçük olması hasebiyle erimiş ve yok olmuş yani atmosfere karışmış da olabilir.

Doğrusu, yapılan araştırmalardan sonra açıklanan resmi kaynaklarda yer alacağını umud ediyoruz!

Tabi eğer gördüğümüz bir meteor ise!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: