Kapat

GÖZLÜĞÜN TARİHİ! İLK GÖZLÜĞÜ KİM BULDU?

Günümüzde teknolojik aletlerle yakından haşır neşir olmamız ve onlarsız yapamadığımız bir Dünya’da, insanların da büyük çoğu gözlük kullanır hale geldi. İlk gözlüğü kim buldu sorusunun cevabı için okumaya devam edin.

Peki, gözlük kullanmanın da bir tarihi var mı ?

Elbette ki var!

Gözlüğün de bir tarihi var…

İlk gözlük Armati isminde İtalyan bir fizikçi tarafından icat edildiği biliniyor. Her ne kadar mucit Armati’nin 1280 yılında tasarlamaya çalıştığı gözlük, bugün bilinen gözlük tarzına yakın bir tasarım olsa da, gözlüğün tarihi çok daha eskilere M.Ö 1000 yıl kadar geriye götürülebiliyor.

Giriş dolaylarında yapılan kazılarda, gözlüğün büyüteçlerin bir araya getirilmesi ile kullanılmış olduğuna rastlanması, bu bilgiyi doğrular nitelikte. Ne var ki büyütecin cam haline gelmesi çok zaman aldı.

Elbette ki tasarlanan bu büyüteçlerin ya da bugün ki ismi ile gözlüklerin asıl amacı, görme problemi yaşayanların yazıları büyüterek veya yakınlaştırarak daha net okunabilirliğini sağlamaktı.

GÖZLÜK SAPI TASARIMI

Bir çift dış bükey mercek ile ilk gözlük tasarlanmasının ardından 1730 yılına gelindiğinde ise bu kez başka bir mucit ve tasarımcı olan Edward Scarlett merceklere bir sap tasarladı ve böylece mercekler kulaklara takılmak suretiyle kullanılmaya başlandı.

1784’te Benjamin Franklin iki odaklı (bifokal) camları keşfetti ve bundan sonra gözlük cam ve çerçevelerinde çeşitli ilerlemeler birbirini tâkip etti. Prizmaları 1611’de Kepler yapmıştır; astigmat camlar ise 1827’de yapılmıştır.

Kulaklardan destek alan sapların tasarlanması ile burundan aşağıya düşmesi engelleniyor ve bu da daha ergonomik bir duruş tarzı elde edilmesini sağlıyordu.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜ ÇİNLİLER BULDU!

Güneş gözlüğünün icadı ise daha farklıdır… Ünlü gezgin Marca Polo, 1270’li yıllarda Çin halkını ziyaretinde bazı yerlilerin güneş gözlüğü sayılabilecek renkli gözlükler taktıklarını yazmıştır.

Daha sonra ki tarihi kayıtlarda ise Çin halkının 1430’lu yıllarda artık yayılmış vaziyette karartılmış camlardan oluşan gözlükleri kullandıkları yazılmıştır.

Tarihte bilinen ilk gözlükçü dükkanı ise Francis Mc Allister tarafından Philadelphia’da 1783 yılında kurulmuştur. Dükkana koyulan küçük sepetlere, çeşitlerine ayrılmış gözlükler koyuluyor ve gelen ziyaretçilerde bu sepet içinden kendilerine uygun gözlükleri seçiyor ve alım yapıyorlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: