Kapat

İRAN TARAFINI SEÇTİ. ERMENİSTAN SINIRINDA BUNU YAPIYORLAR!!!

Herkese selamlar, 
Hani bir söz var bilir misiniz, düşman içeriden olunca kapı kilit tutmaz derler! 
Tıpkı bu sözde olduğu gibi Şeriat ile yönetilen, her fırsatta müslüman olduğunu beyan eden İran, Müslüman olmayan başka bir ülkeye silah yardımı yapmaya başladı. 
Nereye mi ? Ermenistan’a…. 
Malumunuz hem Amerika hem Birleşmiş Milletler uzun süredir İran’a silah ambargosu uyguluyordu. 
İran’ın aşırı uç politik yaklaşımları sebebiyle böyle bir kararın alındığı söylenmişti. Bu kararı eleştirenlerden biri Türkiye, diğeri Azerbaycan’dı… 
Ama bugün gelinen noktada en başından beri İran Ermenistan tarafında yer alıyor… 


Üstelik Birleşmiş Milletler kararı ile Karabağ topraklarının Ermenistan’a değil, Azerbaycan’a ait olduğunu bile bile… 
Üstelik Ermenistan’ın işgalci olduğunu, sivil masum ve çocukları öldürdüğünü bile bile Ermenistan tarafını tutuyordu İran… 
Kendi içinde bir çok şeyh, tarikat lideri, islami kanaat önderi adına ne derseniz deyin tepki gösteriyordu Hristiyanları değil, Müslümanların tarafını tutmalıyız diye ama İran yönetimi ısrarla Ermenistan’ın yanında olmaya devam etti ve ediyor… 


Lakin başka oyunlarda dönüyor… 
Yıllardır Birleşmiş Milletler İran’a karşı tavır almış halde, 2007’den bu yana ülkeye uygulanan silah ambargosu mevcut. 
2231 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararını ile e tabi ki Amerika’nın da baskısı ile İran hakkında silah ambargosunu 13 yıldır devam ettiriyordu. 

ABD yönetimi, nükleer anlaşmadan 2018’de tek taraflı olarak çekilmiş, Ağustos 2018 itibarıyla Tahran’ın füze programı ve bölgesel nüfuzunun da sınırlandırıldığı yeni bir anlaşmaya zorlamak için İran’a yönelik “tarihin en ağır yaptırımlarını” uygulamaya başlamıştı. 

ran ise ABD’nin yaptırımlarına karşılık Avrupa ülkelerinden beklediği ekonomik desteği alamayınca anlaşmadaki taahhütlerini geçen yıl kademeli olarak durdurmuştu.BM’nin 2007’den bu yana İran’a uyguladığı ve nükleer anlaşma kapsamında kısıtlamalar getirmişti. 
İran uzun yıllardır savunma sanayi olarak köşeye sıkışmış haldeydi ve çok dar bir alanda ayakta kalmaya çalışıyordu. 


Tabi bazı ülkeler İran ile silah alıp satma konusunda çalışmaya devam edeceğini söylese  de Amerika İran’a yardım eden ülkelere de ambargo uygulayacağım deyince bir çok ülke geri vites yapmıştı. 
Şimdi sizce tesadüf mü bu kadar zaman sonra İran’ın silah ambargosunun kalkması ? Birleşmiş Milletler konumu itibari ile tarafsız olmak zorunda olduğunu herkes biliyor. Ha çoğu zaman tarafgirlik yapıyor orası ayrı mesele ancak kendisi direkt olarak Ermenistan tarafını tutamıyor çünkü kendi kararları uyarınca Karabağ Azerbaycan’ın resmi toprağı… 

Ama Ermenistan’a da destek olmak istiyorlar. İşte bunu yapabilmek için İran’a teklif sundular, silah ambargosunu kaldırırız ancak Ermenistan’a yardım edeceksin diye… Yoksa bunca yıldır kalkmayan İran’ın silah ambargosu bir gecede kalkacak, tesadüfe bakın ki İran’da ertesi gün hemen Ermenistan’a silah yardımı yapacak! 

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi silah yardımı yapılmadığını söylemişti ama ortaya çıkan bir çok istihbari bilgi ise İran sınırından Ermenistan’a hem kara hem hava yoluyla bazı nakliyelerin gerçekleştiğini ortaya koyuyor. 

Hatta bununla ilgili İran’dan Ermenistan’a giden silahları protesto eden 50 kadar kişiyi yaka paça gözaltına alıp, benzer protestoları da yasaklayan aynı İran’dı… 
Urmiye ve Tebriz gibi Türk’lerin yoğun yaşadığı İran’a bağlı şehirlerde protesto olmasın diye İran polisi kol gezdiği iddia ediliyor.  

İran’ın Bender Enzeli Liman’ının deposunda Ermenistana sevkiyat için beklenen askeri Rus araçlarının görüntülerinin yayınlanması da olayı daha reel bir boyuta taşımıştı.


Uzmanların iddiasına göre İran’ın Ermenistan’a uzun süredir verdiği büyük desteği artık açıktan askeri olarak da sağlamasının sebebi bölgede güçlü bir Azerbaycan istemediği için bütün bu hamleleri yapıyor. 
Her ne olursa olsun İran bölgede emperyalizme karşı dik durması gereken ülkelerden bir tanesidir.. Irak, Afganistan, Lübnan, Libya, Suriye derken küresel baronların İran’ı hedef tahtasına koyduğunu bilmeyen yok… 


Bu nedenle İran küreselcilerin yanında değil Asya blogunun yanında olmalıdır ve eğer Ermenistan’a böyle bir yardım yapıyorsa hatasından acilen dönmeli ve önce kendi inandığı İslam dininde olduğu gibi Müslüman din kardeşlerine yardım etmelidir. 
Umarız İran yönetiminden yakın bir zamanda Azerbaycan’ın yanındayız açıklamalarını duyarız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: