Kapat

KGB AJANI PUTİN, SADDAM HÜSEYİN’İN HİZMETÇİSİ Mİ?

Gün geçmiyor ki yeni bir montaj fotoğrafı ile karşılaşmayalım. Tabi bu montaj fotoğraflarının yanı sıra gerçek olan ama hikayesi sahte olan fotoğraflarda var ki bunlar ayrı bir sahtekarlık örneği…

Neyden mi bahsediyorum;

Başlayalım öyleyse…

Vladamir Putin’i bilmeyenimiz yok, son dönem Rusya’nın başında olan ve oldukça zeki olduğu kabul edilen ayrıca eski Rus İstihbarat Servisinde uzun yıllar önemli görevlerde bulunmuş olan bir RUS AJANI!

Hikayesi de ilginç Bay Putin’in…

5 Aralık 1989 yılında Berlin Duvarı’nın düşmesinden bir kaç hafta sonra Dresen’de ayaklanmalar başlıyor ve “Doğu Alman Komunizmi” dedikleri isyan hareketleri başlıyor. Kalabalık oldukça büyüyor ve bu hırçın kalabalık Doğu Alman Gizli Polis Birimi Stasi’nin Dresen’de ki karargahına doğru yürüyor…

Öfkeli kalabalık karargaha ulaştığında kapıda ki güvenlik kapıları kilitliyor ve geri çekiliyor ancak orada bulunan genç bir Subay geri çekilmeyi kabul etmiyor. Çünkü burası Rusya’nın ajanlık merkezi yani KGB’nin adeta karargahı konumunda ve genç Rus Subay buranın önemini bildiği için içeriye girmelerinin felaket olacağını beyan ederek bahçeye iniyor ve öfkeli kalabalığa bir konuşma yapıyor.

Konuşma esnasında Putin’in hatıralarını anlatanların ortak bir söze dikkat çektiği görülüyor. Putin çok genç bir Subay ama oldukça heyecanlı ve kalabalığa son olarak şöyle diyor.

“Yoldaşlarım, bizler kardeşiz, sizi uyarıyorum, bu mülkün içine girmeye çalışmayın, aksi takdirde içeride çok sayıda silahlı yoldaşımız hazır bekliyor ve içeriye girerseniz acil bir durumda hepsi de silahlarını kullanmaya yetkilidir”

 

Putin’in bu konuşması kalabalık üzerinde etkili oluyor ve slogan atarak uzaklaşıyorlar. Tabi ki bu durum KGB’ye bildirilirken Putin’in yaptığı da kahramanlık olarak not düşülüyor. Ancak bir de ayrıntı var Putin’in hikayesinde…

Genç Subay Putin kalabalığın önüne çıkmadan önce Rusya’da ki merkezi arıyor ve umutsuzca telefonu kapatıyor. Yanındakiler ne konuştuğunu sorunca şöyle diyor “Moskova sessiz” İşte bu kelime bir deyim haline geliyor ve KGB içerisinde Putin için her zaman bir espri niteliğinde kullanılmaya devam ediyor ancak Putin’e de KGB ajanlığının kapılarını sonuna kadar aralıyor…

 

Putin’in gençlik yıllarına ait olan ve KGB’nin özel eğittiği yakın dövüş eğitimlerini verdiği merkezden bir görüntü…

Putin ajanlığı boyunca bir çok yerde faaliyet gösteriyor. Putin’in ajanlığını ispatlar nitelikte olduğu iddia edilen başka bir fotoğraf ise ABD başkanı Regan’ın yanında bir turist gibi bulunmasıyla ilgili olan fotoğraf…

ABD eski Başkanı Obama’nın resmi fotoğrafçısı Pete Souza’nın ortaya çıkardığı fotoğrafta 1988 yılında Sovyetler Birliği Genel Sekreteri Mikhail Gorbaçov ile ABD başkanlarından Ronald Reagan, Kızıl Meydan’da basın mensupları ile bir gezinti yapıyorlar. Bu sırada yanlarına bir grup turist yaklaşıyor ve bilin bakalım o turistlerden bir tanesi kim?

O dönem KGB ajanı olan Putin’den başkası değil;

Boynunda fotoğraf makineleri ile bir Turist edası ile başkan Regan’ı izleyen Putin’in bu fotoğrafı için Rus yetkililerin açıklaması da oldukça ilginç olmuştu. Obama’nın fotoğrafçısı Souza’nın ortaya çıkardığı fotoğraftan sonra Rus yetkililer “Fotoğraf montaj değil gerçek, ancak o Putin değil, güvenlik için turist grupmuş gibi ABD başkanının karşısına çıkarılan KGB aileleridir” açıklamasını yapmıştı.

Sizi gidi köftehorlar sizi….

O dönem ki halka da normal turist aileler dediniz değil mi? Güvenlik için istihbarat servisleri bunu her zaman yaparlar. Bu son derece normaldir ancak bu fotoğrafın Putin’e ait olduğunu söyleyen de çok sayıda hatırı sayılır kişi vardır.

Şimdi gelelim asıl son günlerin bomba iddiasına….

Hani dedik ya Putin amcamız KGB ajanıydı diye… İddiaya göre Putin uzun yıllar Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in sarayında yakın hizmetçisi olarak ajanlık görevi yürüttü.

Tabi bununla ilgili de bir fotoğraf yayınlandı ve fotoğrafta Saddam’a bir şeyler ikram eden kafası yere eğik hizmetçinin Putin olduğu söylenmesi ile ortalık çalkalanmaya başlandı.

İşte o fotoğraf….

Fotoğrafa ilk bakıldığında hakikaten hizmetçinin saç tarayış şekli, yüz yapısı Putin’i anımsatıyor ancak kulak, alın ve burun kısımları incelendiğinde alakası olmadığı gayet ortada..

Peki nereden çıktı bu fotoğraf?

Fotoğraf Avrupa’da beslenme dahil pek çok konu üzerine yayın yapan bir internet sitesinden yayılma, bu internet sitesi de liderlerin beslenmeleri ile alakalı olarak bir makale hazırlıyor ve bu makale de Saddam Hüseyin’in “dikkatli besleniyor” iddialarına rağmen Bounty ve Mars mini bar çikolatalarını çok sık tükettiğini anlatıyor.

Hulasa dostlar; Putin’in Saddam Hüseyin’e KGB ajanı olduğu dönemde hizmet ettiğini bilmek oldukça zor, ancak bu fotoğrafın Putin’e ait olmadığı bir gerçek. Zira Rus makamlar ve Putin’in yakınları ve KGB ajanlığı döneminde ki silah arkadaşları da bu fotoğrafın gerçek olmadığını beyan etmiş durumdalar.

O nedenle geldik bir “yalan haber” gerçeğinin daha sonuna…

Saygılarımla

Kursad BERKKAN

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: