Kapat

KUR’AN’DA SİRİUS YILDIZININ SIRRI

Sirius kelimesinin Arapça karşılığı Şira olan bu yıldız Allah’nın kutsal kitabı Kuran’da Necm yani Türkçe’si ile Yıldız suresinin 49. ayetinde geçmektedir. 49. ayette geçmesi ilk bakışta sıradan gibi gelebilir fakat ilk idrak etmemiz gereken Allah’nın hiçbir ayetinin sıradan olmadığıdır.

Sirius yıldızının varlığını Allah 1400 yıl önce Necm yani Yıldız suresinde 49. ayette bildiriyor. Yeniçağ bilimi ise Sirius yıldızını 1676 yılında Edmond Halley isimli astrofizikçi tarafından gözlemlenebilmişti. Bununla birlikte 1844 yılında Alman Astronom Friederich Bessel Sirius yıldızını gözlemlerken ilgniç bir şeyle karşılaştı. Astronom Friedrich yaptığı gözlemde garip bir düzensizlik olduğunu, dolayısı ile Sirius yıldızının görünmeyen bir yoldaşı olabileceği sonucuna vardı.

Bu sonuç Sirius yıldızının yol arkadaşının teleskopla gözlemlenemediği için gözlemlenebilen Sirius yıldızının karakteri matematiksel olarak hesaplanarak ortaya çıkmış bir sonuçtu. 1862 yılında ise Amerikalı Astronom Avlan Graham Clark, 47 cm’lik mercekli teleskopu ile ilk kez Sirius yıldızının yalnız olmadığını ve bir yoldaşı olduğunu gözlemledi ve yeni keşfedilen bu yıldıza Sirius-B ismi verildi. Sirius-B yıldızının keşfinden sonra sıra bu gezegeni incelemeye gelmişti. 2005 yılında Hubble uzay teleskobu sayesinde astronomlar Sirius-B yıldızının hemen hemen dünyamızınkine eş bir çapı olduğu sonucuna vardı. 12,000 km çapı olduğunu saptadıkları Sirius-B yıldızının kütlesi ise %98 güneşinkine benziyordu.

Sirius-B yıldızı, Sirius-A yıldızı ile hareket sağladığı yörüngede tam bir yay şeklini alıyor ve kesişme noktasında ise birbirlerine oldukça yakınlaşıyordu. Sirius-B yıldızı yol arkadaşı Sirius-A yıldızının etrafında sağladığı bu dolanım ise 49,9 yılda bir gerçekleşmekteydi. Buradaki 49 sayısı size bir şeyler hatırlatıyor mu? 1862 yılında keşfedilen ve 49 yılda bir Sirius-A yıldızının etrafındaki dolanımı tamamlayan Sirius-B yıldızını Allah kutsal kitabında 14 asır evvel haber vermişti. Üstelik dolanım güzergâhları bir yay şeklini almaktaydı.

1862 Yılında keşfedilen ve 49 yılda bir Sirius-A yıldızının etrafındaki dolanımı tamamlayan Sirius-B yıldızını Allah kutsal kitabında 14 asır evvel haber vermişti. Allah bu mucizeyi zeki ve Kuran’ı sadece koyunun kaval dinlemesi gibi dinlemeyen insanların keşfi için Necm yani Yıldız suresine 49. ayete koymuş ve bu söz konusu ayette Sirius yani Arapça karşılığı ile Şi’ra isimli yıldızın varlığını haber vermiştir. Bilim diyor ki ; Sirius-B yıldızı, Sirius-A’nın etrafında 49,9 yılda bir dolanmaktadır. Allah’da Sirius yıldızını Necm yani Yıldız suresinde 49 ayette ismini anmaktadır.

Burada bir ayrıntı daha vardır oda 9 rakamıdır. Peki 9 rakamı nedir ve neyi ifade eder? Hemen açıklayalım; Sirius-B’nin dolanım süresi bilimsel olarak 49,9 yıldır işte burada da büyük bir mucize vardır. 49,9 sayısını düşündüğümüzde 49 sayısı Necm suresinde Sirius’un anıldığı ayete tekamul etmektedir. Aynı zamanda da 9 sayısını yine Kuranda Necm suresinde araştırdığımızda karşımıza şok edici bir bilgi çıkmaktadır. 9 sayısını Necm suresinde aratıyoruz ve karşımıza 9 numaralı ayet geliyor. Bakın bu ayette Allah ne diyor;

NECM SURESİ / 9

Fe kane kabe kavseyni ev edna.

Onunla arasındaki mesafe, iki yay kadar, yahut daha az kaldı.

Allah bu 49,9’un 9 rakamlı ayetinde iki yaydan bahsediyor, peki bu terim size neyden bahsediyor biliyormusunuz? Allah bu ayetinde diyor ki;

“Arasındaki mesafe iki yay kadar”

Şimdi yukarıda yazdığımız ve bilimin 1860’lı yıllarda keşfettiği Sirius-B’nin dolanım şeklini hatırlayalım ne diyordu bilim?

“Sirius-B gezegeni, Sirius-A etrafında bir yay şeklinde yörünge izler ve 49,9 yılda bir birbirlerine yakınlaşır.”

Bilim 1860’lı yıllarda keşfediyor ve diyor ki, bu gezegenlerin dolanım süreleri 49,9 yıldır ve yörüngeleri bir yay gibidir. Allah ise bunu tam 1400 yıl önce dile getiriyor ve diyor ki;

49: Sirius yıldızının Rabbi Benim,

9  : İkisi arasındaki mesafe yay gibidir.

Şimdi bırakın bir bilim adamı olmayı sıradan bir insan olarak elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin, bilimsel bunca kanıt varken, bilimin yeni yeni keşfettiği bu gerçekleri Allah 14 asır evvel “Ve ennehu huve rabbuş şi’ra.” Ayetiyle bu mucizeyi bildirmişken, Bu Allah’yı yok saymak mı aklıca, yoksa iman etmek mi? Yoksa birilerinin iddia ettiği gibi Allah’nın yarattığı Sirius yıldızından dünyamıza gelen ziyaretçileri Allah ilan etmek mi?

 

KURSAD BERKKAN

“KUR’AN’DA SİRİUS YILDIZININ SIRRI” üzerine 3 yorum

  1. b says:
  2. HALİL İBRAHİM SANDIKLI says:
  3. cetin koylu says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: