Kapat

MASON Ignaz Aurelius Fessler KİMDİR?

Ignaz Aurelius Fessler, Macar bir politikacı, filozof ve tarihçiydi.

Bazen Feßler olarak anılan Fessler, 18 Mayıs 1756’da Macaristan’ın Moson ilçesinin Zundorf köyünde doğdu. Şimdi Avusturya’nın doğu kesiminde. 1779’da bir rahip olarak atandı. Klasik ve filolojik çalışmalarına devam etti. Ayrıca kilisedeki üstleriyle başını belaya sokan bazı liberal fikirler geliştirdi.

1784’te Fessler, Kutsal Roma İmparatoru II. Joseph’e yazdı. Din adamlarını daha iyi eğitmek için değişiklikler önerdi, ayrıca manastırlardaki düzensizliklere dikkat çekti. Ardından gelen soruşturma, Fessler’ı birçok düşmana bıraktı. O yıl daha sonra Lemberg Üniversitesi’nde Doğu dilleri ve hermeneutik, metin yorumlama teorisi ve metodolojisi profesörü olarak atandı. Okuldan bir ilahiyat doktoru da aldı. Kısa bir süre sonra, İmparator’un isteği üzerine Fessler, manastır yeminlerinden serbest bırakıldı.

1788’de Fessler, Sidney adlı trajedisini yayınladı . İngiltere Kralı II. James’in ifşasıydı. Aynı zamanda İngiliz Roman Katoliklerinin fanatizmi tartışıldı. Yazılar Fessler’ı bir serseri yaptı. Küfür ve devrimci olduğu için şiddetle saldırıya uğradı. Lemberg Üniversitesi’nden istifa etti ve ülkeyi terk etti. 1791’de Lutheranizme geçti.

1796’da Fessler kendini Berlin’de buldu. Orada insani bir toplum kurdu. Fichte Masonluğa katıldığında filozof Johann Gottlieb Fichte ile de karşılaştı. Fichte ve Fessler, Fichte’nin locasının tüzüğü ve ritüeli için reformlar üzerinde çalıştılar. Çok geçmeden, ilk başta müttefik olan iki adam, sert rakipler haline geldi.

Fessler Berlin’den ayrıldı ve sonunda kendisini Rusya’da St. Petersburg’da Alexander I’e hizmet ederken buldu. Hayatının geri kalanını St. Petersburg’da geçirdi.

1831’de Macar tarihine katkılarından dolayı Fessler, Macar Bilimler Akademisi’nin ilgili üyesi seçildi.

Fessler 15 Aralık 1839’da vefat etti.

Fessler, Berlin’deki Yanan Yıldız Köşkü Pisagorunun bir üyesiydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: