Kapat

MASON ÜSTADI GEORGE MARTİN KİMDİR?

Masonların büyük saygı ile yaklaştıkları, Mason’luk fikrini dizayn eden büyük üstadları vardır. O üstadlardan biri de George Martin’dir. Bay Martin 1844 yılında dünyaya geldi. Fransız bir politikacı ve Le Droit Humaine’nin kurucu ortağıydı.

Martin 19 Mayıs 1844’te Paris, Fransa’da doğdu. 1861 yılında Lisans derecesi ve 1863 yılında lisans derecesi aldı. Çalışmalarına Paris Üniversitesi Fen Fakültesi’nde başladı. 

Prusya ile savaşa yürüyen bir İtalyan Giuseppe Garibaldi yönetiminde Orduya katıldığında çalışmaları kısaca kesildi. Onları Tıp Doktoru derecesini aldığı 1870 yılında tamamladı.

1871’de Martin tıp pratiğini Paris’teki Rue Mouffetard’a taşıdı. Paris Komünü sırasında, Fransız İkinci İmparatorluğu’nun çöktüğü ve radikal bir sosyalist grubun Hükümete karşı savaştığı Paris’teki şiddetli iki aydı. 

Martin, tıp pratiğini Paris’in en şiddetli bölgesinin ortasına taşımak için çok popüler oldu. Popülerliği nedeniyle 1874’te Paris Kent Konseyi’ne seçildi. Pozisyona üç kez daha seçilecekti. 

Kent Konseyi’nde Martin, 1876’da işyeri kazaları ile ilgili bir yasa çıkarmaya çalıştı. Ayrıca, özellikle Paris’in sakat ve yaşlı çocuklarına yönelik kamu yardımını geliştirmek için çalıştı.

1879’da Martin, Lodge Union et Bienfaisance’e başladı. 

Bundan kısa bir süre sonra toplum hakkındaki ilerici fikirlerini kardeşliğe çevirdi. Masonluğun herkese açık olması gerektiğine inanıyordu ve kadınların localara katılmasına izin vermeye zorladı. 

Ayrıca Fransa Büyük Locası’nın algılanan gücüne ve Mavi Locaların sahip olduğu güce karşı mücadele etti. Sonunda diğer Fransız masonlarla birlikte, bir “ana kulübe” olan Grande Loge İskoç sembolünü oluşturdu.

1890’da, tüm Fransız localarına karma yerel localar yaratmak için çağrı yapıldı. Bu, sonunda Uluslararası Karma Masonik İnsan Hakları Düzeni’nin (Le droit Humaine) oluşturulmasına yol açacaktı.

Martin, hayatının geri kalanında, organizasyonu zamanının çoğunu ve kendi parasını organizasyonu oluşturmak için koyduğu bir başarıya dönüştürmek için çalıştı.

Yani Martin neyi var neyi yok ise Masonluk için harcamıştı. Acaba Martin’in bu mücadelesi ve bu inanmışlığını bu hale getiren neydi ?

Kardeşlik grubu olarak gördüğü locaların diğer taraftan başka işler de yürüttüğünden mi habersizdi, yoksa onun tarihini yazanların taraflı bir ört bas olayı mı söz konusuydu ?

Sebep nedir bilemiyoruz ama, Martin’in Masonluk için önemli bir Mason Üstadı olduğunu biliyoruz.

Martin 1 Ekim 1916’da vefat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: