Kapat

MASON ÜSTADI James Graham Fair KİMDİR?

Mason Üstadı James Graham Fair, İrlanda doğumlu bir Amerikan politikacı ve iş adamıydı.

Mason Üstadı James Graham Fair, 3 Aralık 1831’de İrlanda, County Tyrone, Clogher’da doğdu. 12 yaşında babasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı ve Fair’in büyüdüğü Illinois’de bir çiftliğe yerleştiler. 1850’de Kaliforniya’ya taşınmadan önce kapsamlı bir iş eğitimi aldı.

Fair California’da, diğer çoğu maden arayıcılarının kullandığı tipik altın kaydırma yerine kuvars içine gömülü altını aradığı Tüy Nehri’nde çalıştı. 

Dikkatini hızlıca Nevada’ya çevirdi ve burada bir pul değirmeni, bir haddeleme yerine ondan mineral çıkarmak için ezilmiş bir malzeme işletti. Değirmeni Carson Nehri üzerindeydi. Ayrıca Comstock Lode’da çalışan birkaç maden şirketinde maden şefi olarak görev yaptı. Nevada’da bulunan bir gümüş cevheri.

Mason Üstadı James Graham Fair, İrlandalı üç göçmen, Mackay, Flood ve O’Brien ile ticarete girdi. Şirket resmi olarak Flood ve O’Brien olarak adlandırıldı ve en yaygın olarak “Bonanza Firması” olarak biliniyordu. 

Dört adam, Comstock Lode’daki gümüş madenlerinin hisselerinden büyük servetler kazandı. Yirmi yıldan fazla bir süredir firma 100 milyon doların üzerinde üretim yaptı. En büyük başarı, Consolidated Virginia Madeni için çalışan madencilerin “büyük bonanza” lakaplı büyük bir gümüş cevheri gövdesi bulmasıydı.

Mason Üstadı James Graham Fair, parasını demiryollarına ve gayrimenkule yatırdı ve bu da özel mülklerini 50 milyon dolara kadar çıkardı. Fair, zeki bir işadamı olarak saygı görmesine rağmen, pek sevilmiyordu. “Kaygan Jim” takma adını aldı.

1876’da Mason Üstadı James Graham Fair, günümüz Newark, California’dan Santa Cruz Dağları’nı geçerek Felton, California’ya giden Güney Pasifik Kıyısı Demiryolunu başlattı. Fuar, biri 6.200 fit uzunluğunda ve diğeri 5.000 fit uzunluğunda iki tüneli içeren iş için 600 Çinli göçmen istihdam etti. 

Tünel açma sırasında otuz bir işçi büyük ölçüde tünel açma işlemi sırasında meydana gelen doğalgaz patlamaları nedeniyle yaşamını yitirdi. Sadece on yıl sonra, Mason Üstadı James Graham Fair demiryolundaki mülkiyetini, Santa Cruz Dağları’ndan kaçınmak için demiryolu hattının kaydırıldığı 1940’a kadar hattı işleten Güney Pasifik Demiryolu’na sattı.

Mason Üstadı James Graham Fair 1881’de Nevada Yasama Meclisi tarafından Amerika Birleşik Devletleri Senatörü olarak seçildi. Bu, Mason Üstadı James Graham Fairr’ın pek ilgilenmediği bir pozisyondu. Zamanının çoğunu Senato’da gümüş endüstrisini savunarak geçirdi. İkinci dönem için tekrar seçilmedi.

Mason Üstadı James Graham Fair, Theresa Rooney ile evliydi ve birkaç çocukları oldu. Theresa, 1883’te yirmi iki yıllık evlilikten sonra onu “alışılmış zina” nedeniyle boşadı. 

Boşandıktan sonra çocuklarından uzaklaştı. 1890’da kızlarından biri San Francisco’da evlendiğinde, Mason Üstadı James Graham Fair düğüne davet edilmemiş olan otel odasında oturdu. 

Panayır düğüne davet edilmemesine rağmen kızına ve yeni kocasına düğün hediyesi olarak 1 milyon dolar verdi. Fair, öldüğünde hayatta kalan üç çocuğu için 40 milyon dolarlık bir güven fonu bıraktı.

Fuar 28 Aralık 1894’te vefat etti.

Fuar, California, Angels Camp’taki Bear Mountain Lodge No. 76 üyesiydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: