Kapat

Maurice Ward Yanmayan madde bulan adam kimdir?

Maurice Ward önemli mucitlerden bir tanesiydi. Uzun çalışmalar neticesinde ısı koruyucu bir ürün üretmişti. 

Üretmesine üretmişti ama tersine mühendislik potansiyeli bulunduğunu düşündüğü için kullandığı malzemeleri doğrudan satmak istemedi ve denetimsiz araştırmalara da asla izin vermedi. 

Onun bu yaklaşımı tepki çekmişti. 

Malzemenin milyarlarca değerde olduğunu düşündüğü için Starlite formülünün 51’ini elinde tutması gerektiğini savundu; bunun ticari başarısını engellediğine inanılıyor. 

Starlite uluslararası  düzeyde kabul gören bir teknoloji ile üretilmiş bir üründü. Uzay ve malzeme bilimi dünyasında adeta devrim niteliğinde kabul edildi. 

Bazı iddialara göre ünlü mucid Maurice Ward hayatını kaybettikten sonra Thermashield LLC  isimli şirket, çok gizli formülü ünlü mucidin dul eşi Eileen’den 2013 yılında satın almıştı. 

Maurice Ward 1960’larda kuaför olarak çalıştı ve çalışmalarıyla gurur duyuyordu. Bir keresinde bir röportajda “L’Oreal ve Garnier bugün ne yapıyor, 50 yıl önce yapıyordum. 

Ve hala doğru anlamadılar” demişti.  Tamirciydi ve boş zamanlarında bir şeyler icat etmekten hoşlanıyordu. Bu hobi bir satın alma aşkına  sebep oldu ve aslında mucitliğini de buna borçluydu. 

Starlite malzemesinin icadına yol açan bu satın alımdı . Bu buluş 1985 yılında Manchester uçak yangınından esinlenmiştir  , bu sırada uçaktaki 55 kişi zehirli duman soluması nedeniyle 40 saniye içinde öldü. ICI, Citroën için bir malzeme talep ettikten sonra malzemeyi icat etti

Ward’un ekstrüde ettiği malzeme bir başarısızlıktı ve yukarıda bahsedilen hava kazasına kadar, Maurice Ward ilham aldığı noktaya kadar granüle edildi ve unutuldu. 

Maurice Ward “Yerdeki bir hava felaketiydi ve insanları öldüren yangın değil duman ve zehirlilik olduğu için ilgimi çekti. 40 saniyede elli beş kişi öldü. Yanmayan bir şey bulmak istediğimizi düşündük” diyordu. Maurice Ward bir röportajda ‘çok yanmaz, bu faydalı olur. “dedi. 

Kayıtsızca “Gubbins” olarak adlandırdığı, ısıya dayanıklı, toksik olmayan plastiklerin farklı formülasyonlarını karıştırmaya başladı. Bu konuda oldukça üretkendi ve günde 20 formülasyonu karıştırdı. 

Sonunda, umut verici görünen bir formülasyon üretti ve yıllar önce satın aldığı ekstrüderi tabakalara dönüştürmek için kullandı. 

Bir kaynak makinesi ile test etti ve ısıyı mükemmel bir şekilde dağıttı. Starlite olarak bilinen malzeme budur. 

Bu icat, 1990’larda İngiliz televizyon dizisi Tomorrow’s World’de gösterildikten sonra , Starlite ile kaplanmış bir yumurtaya doğrudan bir kaynak makinesi tuttuğu için büyük ilgi gördü . 

Alevle doğrudan temas halinde olan beş dakika sonra, yumurta çatlayarak açıldı ve içinde tamamen çiğ bir yumurta ortaya çıktı. Buluş o kadar işe yaradı ki, yumurta pişirmeye bile başlamamıştı. 

Ward gösteriyi YouTube’da birkaç kez tekrarladı .  Ward, Mayıs 2011’de 78 yaşında öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: