Kapat

PUTİN NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR ? TÜRKİYE’Yİ RAKİP OLARAK MI GÖRÜYOR?

Rusya lideri Putin,  Azerbaycan – Ermenistan çatışmasında her zaman denge unsuru rolünde olmayı tercih etti. 

Çatışmanın başlangıcından itibaren Rusya’nın ve Putin’in tutumu aslında biraz farklılık gösterdi. 

Perde önünde Putin, Ermenistan’a açıkça destek vermiyor hatta daha da ötesi bu çatışma Ermenistan topraklarında değil, Azerbaycan haklı diyordu. 

Ancak görünen köy kılavuz istemezdi ve Rusya kendi politikası ve çıkarlarını gözeterek bilinçli hareket ettiği ortadaydı. 

Zira basına verdiği röportajlarda Azerbaycan’ı haklı buluyor, Karabağ Ermenistan’ın toprağı değil orada ne işi var diyor, Türkiye ile zıt düşmeyeceğini, bazı temel ayrılıkları olsa da bunun Türkiye ile ilişkilerine zarar vermeyeceğini dile getiriyordu. 

Örneğin Kolektif Savunma Anlaşması gereğince Ermenistan’a bir saldırı olursa Rusya müdahale etme hakkına sahipti, Ermeni lider Paşinyan’da Putin’e müdahale et demişti ancak Putin orası kendi toprağın değil biz karışmayız diyerek başından savmış bu da basına yansımıştı. 

Ancak aynı zamanda 28 yıldır devam eden Ermenistan işgaline de, tahriklerine de ses çıkarmamıştı. 

Azerbaycan için bıçak kemiğe dayanınca ve Türkiye destekli operasyonlar başlayınca önce sessiz kalsa da, bir zaman sonra ateşkes çağrılarına başlamıştı. 

Aslında o da biliyordu salyaları akan Ermeni lider Paşinyan’ın durmayacağını ve azgınlaşacağını ancak denge politikası güttüğü için yine de ateşkes çağrısında bulunmuştu. 

Putin’in Ermeni lider Paşinyan’ı hiç sevmediğini bilmeyen yok, bunun sebebini daha önce ki videolarımızda anlatmıştık. 

Paşinyan batı aşığı bir adam olmasının yanı sıra Amerika ve Avrupa Birliği ile ekonomik işbirliği anlaşması imzalaması, Rusya’ya karşı umursamaz tavırlar takınması Putin’i zamanında çok kızdırmıştı. 

Rusya derin devletinin Ermenistan’a silah yardımı yapması bir tarafa Putin’in açıkça Ermeni liderden uzak durması, aslında batıya yanaşmasından ötürü ona bir  ders vermek için yapıldığı yönünde hayli fazla iddia var. 

Yani Paşinyan’ın burnu sürtsün istemişti Putin…. 

Evet Rusya askeri destek veriyordu belki Ermenistan’a ama Azerbaycan ezici bir güç ile Ermeni ordularını darmadağın ettiği de ortadaydı. 

Rusya’nın ısrarlı ateşkesi ise darmadağın olan Ermeni ordusunun yeniden toparlanmasına zaman kazanmak için olduğuda açık bir gerçek… 

Türkiye ve Azerbaycan iki devlet, tek millettir… Bunu her şartta iki devlet lideri de dile getirmektedir. 

Türkiye için Azerbaycan önemlidir çünkü Azerbaycan, Türk Dünyası’na ulaşan bir köprüdür ve bu nedenle güçlü olması, Türk Dünyası ve Türkiye’nin bağlarının güçlü olması anlamına gelmektedir. 

Türkiye’nin Türk Dünyası ile bağlantısı demek, Kafkasya cephesinde elinin güçlü olması, Orta Asya’da bağlantı ve etkinliğinin sağlamlaşması demektir. 

E haliyle bu durum hem Avrupa’yı hem de Rusya’yı rahatsız etmekte. 

Her iki tarafta Türkiye’nin bu kadar etkin ve güçlü olmasını istemezler zira bu bölgelerde Sovyetler döneminden beri Rusya etkin durumda… 

Pandemi süreci yeni başladığı zamanlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu pandemiden Türkiye çok başka ve güçlü bir Türkiye olarak çıkacak” demesi sıradan bir kelime değildi aslında. 

Herşey planlı ve hazırlanmıştı… 

Açık açık Rusya Azerbaycan’ı, Ermenistan ile  dengelemek istiyor… 

Bu nedenle de Karabağ sorunu her zaman taze tutulmalı ki, Azerbaycan’ın oyalanacak elinde bir malzemesi olsun… 

Bunu yıllarca da bize yaptılar, önce Ermeni Asala örgütü ile uğraştık, sonra yıllardır PKK’yı başımıza musallat ettiler… 

Başımızı kaldırmayalım diye… 

Zira sorunlar ne kadar çok devam ederse, o kadar çok istikrarsızlık hakim olacaktı ve oldu da… 

Rusya her zaman Türkiye karşısında olmak istemedi ancak tam anlamıyla müttefikte olmadı. 

Mesela Suriye ve Irak’ta bölücü terör örgütü PYD’yi Amerika’ya kaptırmamak için açık açık Türkiye’ye rağmen desteklemeye devam etti. 

Libya’da da aynısını yaşadık… 

Türkiye’nin karşısında olan Hafter güçlerine silah ve mühimmat yardımı yaptı ancak Türkiye ile hiç bir zaman gerilime girmedi. 

Keza kıbrıs meselesinde de Yunanistan’a hak verdi Rusya… 

Ancak hiç bir zaman bu destekleri Putin’in ağzından resmen duymak mümkün olmadı… 

Rusya dış işlerinin kararları doğrultusunda gelişen olaylardı… 

Peki, sizce Rusya’nın bu tavrının ismi ne olmalı ?

Yorumlarda size bırakıyoruz… 

Ancak tüm bunlara rağmen Amerika’nın dostluğundan, Rusya’nın dostluğu daha eftal diyen arkadaşlara da katılmamak elde değil… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: