Kapat

TEK KOLLU CEMAL

TEK KOLLU CEMAL
1936 yılından kalma Türk Hava Kurumu yılbaşı piyangosu afişi ne güzellikler barındırıyor. Üzerindeki kaşede ismi yazılı “Tek Kollu Cemal” hakkında Milli Piyango sitesinde aşağıdaki bilgi yer alıyor.
“Tek Kollu Cemal de Nimet Abla’nın kapı komşusuydu. Astsubay iken geçirdiği kaza sonucu tek kolunu kaybedince çok sevdiği ordudan ayrılmak zorunda kalmış, bilet satıcılığına başlamıştır. O da hanımı ile birlikte bilet satardı.
Nimet Abla’ya gelenler bir bilet de ondan almadan edemezlerdi. Çekiliş sonrası kazanan talihlileri bulur, yanından ayırmadığı gıcır gıcır paraları avucunda sayar, sattığı biletlerden hangisine ikramiye çıktığını belirledikten sonra bunu gazetelerde halka duyururdu…
1950’li yıllarda ünlenen Cüce Simon ve Uzun Ömer’den çeyrek yüzyıl önce bazı piyango bayileri öne çıkmaya başlamışlardı. Bunlardan biri, Tek Kollu Cemal’di. Bu bayiler, sattıkları biletleri içine koydukları reklam zarfları da bastırmışlardı. Anlaşılan, bu zarflarla taşradaki müşterilerine de bilet postalamaktaydılar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: