Kapat

VAROLUŞ BİLİNCİ VE ÖN YARGI!

               Müslümanların inancı üzerine, Evrenin yaratıcısı Allahu Teâlâ, varoluşunu bilmesi, ibadet vetevafukta bulunarak yeryüzünü inkişaf etmesi üzerine ilk insan Hz. Âdemi topraktan yaratmış ve meleklerine hilafetini kabul etme göstergesi olarakona secde etmeleri üzerine emretmiştir.

Ancak ateşten var edilen şeytan kibire kapılarak emri tanımamış ve yaratıcıdan kıyamet gününe değin müsaade isteyerek, kendinden üstün kılınan insanoğlunun yaratıcısına karşın nankörlüğünü ispatlamak istercesine kendi envasın da onları toplayacağını vaat etmiş ve tanrının kabulünü görmüştür. Nitekim şeytanın kibiri ilk insanların ruhunu kirleterek cennetten kovulmalarına sebep olmuştur.

              Nasıl ki her şeyin en hayati noktası başlangıç ise ruhun dünya yaşamında başlangıcı da bu mahcuplukla kendinden geçmiştir. Ruh, zafer elde etmek üzere bedenini fethederek kendini yönetmeye yönelmiştir.

Doğası gereği gelişime her daim aç olan birey, tanrısal kaynaklara dayanan merak duygusu ile sorgulamaya başladığı yaşamı, gösterdiği gayretle zıtlıklar alanında fark etme süreci ile yürütmüş ve yönetimde liderliğini kaybedenedeğingelişimine devam etmiştir.

Nesilden nesille bilgi aktarımının sağlandığı bu süreçte esas olan misyoner rolü üstlenen ailenin bireye yaşam alanında sağladığı çeşitlilik ile bakış açısına ne denli genel görüşlülük kazanımı sağlayabildiği kavramların tanımlanmasında ki boyutu belirlemiştir.

         Kesinleşmiş kavramlar, olumlu ve olumsuz etkilerinin istatistik edinmesiyle yoğunluğa bağlı olarak bireyin iyi ve kötü kavramları öznel olarak anlamlandırmasını etkilemiştir.

Ancak zihinlerde gizli evrensellik olgusu taşıyan, kabul görülmeyerek ret edilmesi üzerine, bireylerce içselleştirilerek, çatışma unsuru haline dönüştürülen ÖN YARGI nosyonu hariç. Bu uyuşmazlık bireyin kendini kirli ruh çatışmasında bulmasıyla beraber kendinde ki eksik yanları bağnazlığı ile bütünleştirerek karanlığa yönelmesi neticesinde vardığı insaniyetsizliğidir.

Öyleyse siz ışıklı ruhlar, karanlık zihinlerin ön yargılarıyla inançlarınızı baltalamasına izin vermeyiniz.Jonathan Swift’in de dediği üzere “Dünyaya gerçek bir dahi geldiğinde onu şu işaretten tanıyabilirsiniz: Tüm ahmaklar ona karşı birleşmişlerdir.”

Sevgilerimle, Nazlı Aydın.

21.05.2020

https://www.instagram.com/coy_intellectual/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: