Kapat

Yapay Zeka’yı Ne Kadar Tanıyoruz?

Kimine göre yüzyılın icadı, tam bir teknoloji efsanesi, işimizi kolaylaştıran, bizim yerimize her işi yapmaya hazır süper yardımcı.  Kimine göre işlerimizi elimizden almak için her an kendini geliştiren, -hatta yerimizi almak isteyen- egolu bir makine. Ama makine demekle de kalmaz, yapay yargıçlıkta da oldukça hedefe kilitli yapay zeka kimmiş biraz derine inmek şart! 

YAPAY ZEKA NEDİR?

 Bir bilgisayar, ya da makine düşünelim, ama tıpkı bizim gibi davranıyor. Düşünüyor, karar veriyor, olasılıkları gözden geçirip tahminlerde bulunuyor, araştırıyor ve kendini sürekli geliştirmek için yeni şeyler öğreniyor, ama bir farkımız var bunları saniyede yapıyor, ve kullandığı araç gereç yaşam tecrübesi ve beyin değil! “Bilgisayar-İnternet” Tamam tamam, bizde bilgisayar kullanabiliyoruz ona bir şey demedim, ama beynimizin içinde her kaynağa erişen bir cihaz da taşımıyoruz değil mi?  

EN AZINDAN ŞİMDİLİK.. Evet yapay zeka..? Dönelim ; bu arkadaşlar bizden çok ama çok hızlı ve çabuk gelişme imkanını sahip. Hatta filmleri de kendini aşmış çoktan! Bilinç transferi ile ölüp makinede hayata tutunan mı ararsın, kavga çıkartıp “Hadi Savaşa” diye haykıran mı ararsın, kendini geliştirip duyguları öğrenip hissetmeye başlayan mı ararsın, ararsın da ararsın bulursunda! Robotla evlenen arkadaşlar bir tık ötede, onlarca filmi, karikatürü var. Tabi bizim bu gelişme arzusu ile yanıp tutuşan yapay zeka, henüz duyguları keşfetmedi, yada biz öyle biliyoruz. 

Farzedelim ki, bazı yerlerde olduğu gibi robot garsonlar bize servis yapmaya hazır bekliyor, peki insan garsonlar nerde? 

Hemen söyleyeyim, evde!  Evet teorilerden biri olan durum tam da bu. İşimizi elimizden çekip alacaklar. Aslında kısmen aldılar da sayılır.  İşveren, robot personellerine maaş bağlamayacağına göre tek gideri şarja takmak olur gibi görünüyor. O zaman güzel, bize yardımcı olduğu konu da bu. 

TASARRUF, yani olasılıklar matematikde ki x’ler gibi birbirini götürdü.  Hem iyi hem kötü mü yanı? Birleşik incelemeyle olasılığı daha fena hale getirip çıkmaza soktuk değil mi? Aslında tam olarak öyle değil, hayatta ki herşey iyiliği de kötülüğü de içinde barındırır. Lakin çok kolay bir yolu var! 

HERŞEY DOZUNDA 

Sen bizim yapay zekaları kötüye kullanır da dünyayı ele geçirmeye çalışırsan kötü olur! Ama arama motorunda ki doğal dil işlemeyi güncellersen iyi.  

TAM AMAÇ NE OLABİLİR? 

Maalesef belirsiz. Henüz herşeyi kanıtlamış değiliz yaşayıp göreceğiz ama küçücük bir analiz bize gidilecek yolu gösterebilir. Her ne kadar işi kolaylaştırma amaçlı görünse de başka çıkarlar olabilir mi? Elbette olabilir.  

PEKİ NE YAPACAĞIZ? 

Ögreneceğiz. Öğrenmek zorundayız. Araştırmak düşünmek Allah’ın bize verdiği en güzel nimetlerden biri. Artık hayata erişim çok kolay. Yapay zekanın gelişen teknolojinin güzel yanı da bu. Eskiden kütüphaneye gidip kitap araştırırdık, artık telefonlarımızda okuma imkanı var. Hatta çok iyi hatırlıyorum “Röportaj Ödevleri” sokağa çıkıp insanlara soru sorar, elimizde defterlerle ödev yapmaya çalışırdık -bana göre en güzeli eski yöntem tabi- ama artık yine elimizin altında bize gel gel diyen bilgisayar ve internet her fırsatı sağlıyor 

BİZE ÇOK ŞEY KAYBETTİRDİ 

İletişimi elbette, artık iletişim sohbet arkadaşlık bu platformlarda! Sanal arkadaş devri.  Bence berbat, evet gerçekten berbat. Daha komşumuzun adını bilmezken, bayağı bir sosyalleştik değil mi?  Hayatın taşındığı bilgisayar telefon tarzı cihazlar dozunda güzel. 

KULLANMAYI BİLECEKSİN 

Amacına yönellik kullan tabi hepimiz yapıyoruz. Karşı çıkıp ilkel yöntemlerle reddecek değiliz. Ama notlarını da kağıt kaleme geçir! Artık cihaza yazmak, yazmayı bırak dokunmak yormaya başladı bizi. Paslandık!Etten kemikten vücudu paslandırdık. Markete gitmeye üşenir olundu, hatta arayıp sipariş vermekte öyle tabi. Bas tuşa gelsin! Yakında yemek yemeye üşenip kapsülleştirilmiş gıda çıkarsa şaşırmam. Saglığımızı elimizden almaya yatkın bu makineleri lütfen yeteri kadar kullanalım! 

SANAL DÜNYA SANAL YAŞAM 

Birde online video destekli oyunlar tabi. Bu da oldukça derin bir konu, kısaca bakarsak, çocuklarımızın bilinçaltına “ÖLDÜR-KAZAN” kodunu yerleştirmelerine engel olmalıyız Yapan yaptı oyunlar patladı. Tüm dünya da fenomen olmuş girip oynamayanı en azından araştırmayanı kalmamış katillik oyunları çok fazla. Amaç zaman geçirmek sıkıntı gidermek falan değil sakın ha! 

NASIL OLDU DA BU KADAR GELİŞTİ? 

Cevabı kolay, yapay zekanın organik zeka geliştiricileri hedefini sıra sıra dizdi başladı çalışmaya. Peki o hedefe giden yoldaki gelişim süreci ve uygulama alanları neymiş? 

1- Görüntü İşleme

2- Ses Tanıma

3- Muhakeme Etme

4- Doğal Dil İşleme 

Kavramları tek tek inceleyelim ; 

Görüntü İşleme ; Günümüzde birçok noktada kullanılmakta olan bu sistem çevreyi tarayıp elde etmiş olduğu pikselleri koda çevirip, tercih edilmesi en olası seçeneği tarar ve işlemi gerçekleştirir. 

Ses Tanıma ; Artık eski halinden daha fazla gelişmiş olan ses tanıma sistemi ise sadece sesi duyup algılamakla kalmayıp, kelimeleri algılayıp mantığa erişiyor, yöneltilen soruya cevap veriyor. Akıllı cihazlarda bulunan sanal sekreter buna örnek olabilir. 

Muhakeme Etme ; Yargılama! Sanal yargıç. Gelişim noktalarından en zoru olan sistem bu. Istenen yapay zekanın durumu algılayıp bir karara varması ve tabi bunu çoğunlukla doğru yapması. Her ne kadar imkansız olduğu düşünülse de bu konu da yetenekleri kazanmaya başladılar bile. 

Doğal Dil İşleme ; Birçok alanı olan bu alanın en bilindik olanı “Bunu mu demek istediniz?” evet arama motorlarında bizim dediğimizi saniyede algılayıp sonuçlandıran yanıtlayan yapay zeka birde yanlışlarımızı bulup düzeltiyor! 

Onlar her ne kadar gelişip anında çözüme ulaşsalar da bizim yerimizi alamazlar, hata yaparlar bozulurlar. İnsanı insan yapan duygularıdır, duyguları olamayan makinelerse bizi ortadan kaldırıp yerimize geçemezler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: